کانون هنرمندان ایرانی فیلم و تئاتر، برون‌مرز

بیانیه دوم

همکاران گرامی، همانطور که از طریق رسانه‌ها مطلع هستید بیش از سه ماه است که در ایران جنبش «زن زندگی، آزادی» پایه‌های نظام استبدادی جمهوری اسلامی را سست کرده است. در این روزهای حساس حاکمان ایران برای مشروعیت بخشیدن به خود و ادامه بقا دست به هر ترفندی میزنند تا با عادی‌سازی وضعیت موجود همچنان به سرکوب آزادیخواهان ادامه دهند.

 یکی از ترفندهای این رژیم تمامیت‌خواه در آستانه‌ی تدارک جشنواره‌های بین‌المللی فیلم و تئاتر فجر دعوت از هنرمندان و پژوهشگران بین‌اللملی به عنوان شرکت‌کننده، داور و کارشناس برای حضور در این جشنواره‌ها می‌باشد. از این طریق جمهوری اسلامی سعی می‌کند وجهه این جشنواره‌ها را بالا برده و بدین وسیله چهره‌ای دمکراتیک و آزاد از حاکمیت خود به نمایش بگذارد. این اقدام در مغایرت کامل با برخورد بیرحمانه و خشن این رژیم سرکوبگر در مقابله با معترضان در خیابان‌ها و هنرمندان در عرصه فعالیتشان بوده و حرکتی مذبوحانه در شرایط بحرانی و انقلابی در ایران می‌باشد. 

ما گروهی از هنرمندان تئاتر و فیلم هستیم که به دلیل اختناق ایران را ترک کرده و در سراسر این کره خاکی پراکنده شده‌ایم. ما از شما میخواهیم با رد دعوت جمهموری اسلامی برای شرکت در جشنواره‌های فرمایشی در کنار مردم ایران بایستید. 

همکاران عزیز، با حضور در جشنواره‌‌ فجر به این حاکمیت سرکوبگر که حتی از کشتار کودکان نیز ابایی ندارد، مشروعیت نبخشید. 

بیش از چهل نفر از هنرمندان فیلم، تئاتر و موسیقی در زندانهای جمهوری اسلامی زیر شکنجه هستند. بیش از ۱۴۰ نفر ازهنرمندان ایران ممنوع‌الکار و ممنوع‌الخروج شده اند. در همین روزهای اخیر ترانه علیدوستی ، یکی از هنرپیشگان سرشناس دستگیر شده و برای حسین محمدی بازیگر جوان تئاتر حکم اعدام صادر شده است.

حاکمیت ایران بارها ثابت کرده که از هیچ اقدام غیر انسانی برای بقای خود پرهیز نکرده و دست به هر جنایتی می‌زند. 

برای پایان دادن به سرکوب، شکنجه و اعدام، برای «زن زندگی آزادی»، در کنار ما و مردم ایران بایستید.

بیایید یک‌صدا، همبستگی جهانی و انسانی را معنایی دوباره بخشیم.

 

امضا: کانون هنرمندان ایرانی تئاتر و فیلم، برون مرز

error

Follow us on social media for updates